S uvedomením si svojej spoločenskej zodpovednosti SPP podporuje projekty na rozvoj občianskej spoločnosti, ochrany kultúrnych hodnôt a životného prostredia, ako aj projekty pomoci ľuďom v zložitej životnej situácii. SPP spolu s Nadáciou SPP dlhodobo podporujú špičkových slovenských športovcov a ich mladých nasledovníkov. Aj preto už viac než 16 rokov spolupracujú so Slovenským paralympijským výborom. Prvý bezbariérový festival Paráda prenáša túto dlhoročnú symbiózu medzi širokú verejnosť a je jedinečnou príležitosťou spájať, zabávať a inšpirovať. SPP k tomu prispieva aj zónou zábavy.

Záleží Vám na včelách? Nám áno. Nezisková organizácia EF so svojim zriaďovateľom SPP prispieva k podpore včelárstva na Slovensku. Kde je životné prostredie presýtené „chémiou“ a škodlivými vplyvmi, tam sa ani včelám nedarí. Kde nie sú včely, nie je život.  Včely sú významnou súčasťou prírody. Ich význam spočíva najmä vo vytváraní a udržiavaní biodiverzity krajiny. Sú spoľahlivým biologickým indikátorom kvality životného prostredia v mestách a na vidieku. Zbierajú vo svojom okolí peľ, nektár, vodu a propolis a spolu s nimi aj znečisťujúce látky z ovzdušia, vody, rastlín a pôdy. Tie následne transportujú do úľov a ukladajú spolu so svojimi zásobami. Tam kde nie sú včely, vzniká zelená „púšť“. Pretlačia sa rôzne trávy a len vetrom opelivé rastliny, ktoré kvety ani plody nemajú. Hmyzom opelivé kvitnúce rastliny sa vytratia. Prostredníctvom unikátneho projektu neSPPíme, bzučíme Nezisková organizácia EF prispieva k ochrane životného prostredia, venuje pozornosť výskumu, podporuje vzdelávanie.

O včielkach s Helenou Prokovou

Ako žijú včely počas roka a čo robia teraz na jeseň? Ako sa pripravujú na zimu a ako zimujú? Ako vzniká med?

V tomto videu sa dozviete nielen odpovede na tieto otázky, ale aj veľa ďalších zaujímavých informácií zo sveta užitočných včiel medonosných. Prevedie vás ním Helena Proková, ktorej aktivity sú súčasťou unikátneho vzdelávacieho projektu „neSPPíme, bzučíme“. Tento projekt vznikol vďaka podpore Neziskovej organizácie EF. Nezisková organizácia EF so svojim zriaďovateľom SPP prispieva k podpore včelárstva na Slovensku, chráni životné prostredie, venuje pozornosť výskumu a učí nás o dôležitosti a význame včiel.

O čarovnom lese – tvorivé čítanie s Tamarou Šimončíkovou Heribanovou

Pripravte si veľký výkres, vaše obľúbené farbičky a predovšetkým fantáziu. Započúvajte sa do príbehu O čarovnom lese a svoju predstavu nakreslite na papier. Predstavte si, ako vyzerá krásny svet, plný rozkvitnutých lúk a bzučiacich včielok. Slniečko svieti a všetky rastlinky, kvietky aj stromy nádherne voňajú…

Táto kreatívna aktivita je takisto súčasťou unikátneho vzdelávacieho projektu „-neSPPíme, bzučíme“. Tento projekt vznikol vďaka podpore Neziskovej organizácie EF. Nezisková organizácia EF so svojim zriaďovateľom SPP prispieva k podpore včelárstva na Slovensku, chráni životné prostredie, venuje pozornosť výskumu a učí nás o dôležitosti a význame včiel.

1 / 10

Ako voláme najväčšiu včelu v úli, ktorej úlohou je po celý život klásť vajíčka?

2 / 10

Čo je to včelia pastva?

3 / 10

Ako včely prenášajú peľ z kvetov do úľa?

4 / 10

Ako včely prenášajú nektár z kvetov do úľa?

5 / 10

V čom človek chová včely?

6 / 10

Aké účinky má včelí med na ľudský organizmus?

7 / 10

Z čoho včely stavajú plásty?

8 / 10

V akom poradí prebieha vývoj včely?

9 / 10

Ako trávia mladé včely svoj čas v úli?

10 / 10

Čo symbolizuje včela?

Your score is

ONLINE PEXESO

Projekt Bellabka plná energie, ktorý podporila Nezisková organizácia EF je zameraný na podporu interaktívneho a hravého vzdelávania detí na základných školách, ale aj našich najmenších.

A čo sa to vlastne stalo?

Uniesli profesora – vynálezcu, ktorý okrem iného vynašiel liek na záchranu našej planéty. Žiaľ aj ten záhadne zmizol. Profesorov starý, vzdelaný a múdry pes sa veľmi snažil otvoriť dospelým a vládcom tohto sveta oči, a to preto, aby videli a pochopili, že s našou planétou nie je niečo v poriadku. Už nie je takým pekným a čistým miestom ako kedysi. Plytváme energiou, nevieme aké sú vzácne jej zdroje, ako vznikajú, produkujeme veľa odpadu a nie je to fér voči planéte. Žiaľ, dospelí to nechceli pochopiť, psíka vyhnali a … Našťastie objavil nič netušiacu Bellabku, jej príbehy, pesničky, šibalstvá a Bellabkinu knihu ,,Volajú ma aj Bellabka“. Rozhodol sa, že Bellabku osloví, všetko kľúčové ju naučí a možno práve ona to dokáže zmeniť, nájsť zmiznutý liek a profesora. Ako to teda bude? Podarí sa jej to? Tak to sa dozviete už čoskoro v pripravovanej knižke s pesničkami ,,Bellabka plná energie“.

A možno tým liekom je poznávanie cez hravé vzdelávanie našich najmenších – detí, ktoré keď budú dospelé a budú raz vládnuť nášmu svetu, tak Zem bude opäť krásnou a modrou planétou plnou energie.

1 / 10

Čo znamená skratka OZE?

2 / 10

Aké sú obnoviteľné zdroje energie - OZE?

3 / 10

Ktoré z palív používaných na vykurovanie rodinných domov má najmenší podiel škodlivých emisií?

4 / 10

Kedy bola založená prvá plynáreň na výrobu svietiplynu na území dnešného Slovenska?

5 / 10

Na čo sa v minulosti používal svietiplyn?

6 / 10

V ktorom regióne Slovenska boli objavené prvé ložiská zemného plynu?

7 / 10

Koľko eur ročne viete ušetriť ak vypnete zariadenia – televízor, notebook, osobný počítač, rádio, z pohotovostného režimu?

8 / 10

Koľko percent nákladov ušetríte ak budete používať LED žiarovky od SPP?

9 / 10

Koľko kg CO2 ročne pohltí jeden dospelý strom?

10 / 10

Ako môžeš aj ty prispieť k zníženiu uhlíkovej stopy?

 

Your score is