Slovenský paralympijský výbor zastrešuje množstvo športov a športovcov, na ktorých je právom hrdý. Aj preto sme sa rozhodli priniesť Vám každoročne ukážky z toho najlepšieho. Prvý bezbariérový festival Paráda je jedinečnou šancou pre všetkých vás, ktorí túžite na vlastnej koži okúsiť atmosféru paralympijskej rodiny. Môžete tak na jednom mieste stretnúť našich najúspešnejších paralympionikov a spoločne si vyskúšať šport, v ktorom vynikajú. Covid-19 nám zabránil stretnúť sa aj tento rok na Kúpeľnom ostrove v Piešťanoch, tak sme pripravili Parádu online!
Prezrite si parádne paralympijské športy a zábavné výzvy našich parašportovcov. Všetky súťaže sú ukončené – ďakujeme, že ste sa zapojili!

Parastreľba

Športové odvetvie, ktoré je doménou presnosti a pevných nervov, je na programe PH od roku 1976 v Toronte. Súťažiaci strieľajú z pušky alebo pištole v sériách z rôznych vzdialeností (10, 25 a 50 metrov) na pevný terč. Dnes nám svet závidí famóznu Veroniku Vadovičovú, ktorá ma na konte tri tituly paralympijskej šampiónky, majsterky sveta, Európy a viacero svetových rekordov. Navyše bola aj prvou profesionálnou paralympijskou športovkyňou na Slovensku, keď ju zobralo pod svoje krídla Športové centrum polície. Titulmi majstrov sveta sa môžu pochváliť aj Radoslav Malenovský a Kristína Funková.

Paralukostreľba

Asi každý, kto videl film o Robinovi Hoodovi, zatúžil aspoň na chvíľu byť dobrým lukostrelcom. Prvá súťaž sa uskutočnila už v roku 1948 v nemocnici v britskom Stoke Mandeville, kde si z lukov zastrieľali vojnoví veteráni. V roku 1960 sa predstavila svetu počas prvých PH v Ríme. Imrich Lyócsa z Moldavy nad Bodvou si v Aténach 2004 vystrieľal paralympijské zlato. Po rokoch medailového pôstu sa k nemu pridal bronzom v Riu 2016 Peter Kinik. Aktuálne je našou jednotkou Marcel Pavlík, ktorý už bol vyhlásený za najlepšieho slovenského športovca v tomto odvetví aj medzi zdravými! 

Boccia

Hrá sa výlučne na vozíku a v hale s parketovým alebo umelým povrchom. V olympizme nemá paralelu. Najviac sa jej podobá hra pétange. Pôvodne bola tiež vyvinutá pre rekreačné účely. Na turnajoch súťažia o cenné kovy muži a ženy spoločne v individuálnych, párových a tímových súťažiach. Rozmery ihriska sú 12, 5 x 6 m. Slovensko čakalo na prvý paralympijský kov až do Ria 2016, ale stál za to: vo finále súťaže párov BC4 sme zdolali domácu Brazíliu a prvá medaila bola hneď zlatá! Striebro pridal Samuel Andrejčík v súťaži jednotlivcov.

Parahokej

Jeden z divácky najatraktívnejších paralympijských športov, ktorý je verziou ľadového hokeja pre telesne znevýhodnených športovcov. Donedávna mal oficiálny názov ice sledge hockey (hokej na sánkach). Po prvýkrát sa predstavil na ZPH 1994 v Lillehammeri. Jeho lídrami sú Kanada a USA, ktoré si pravidelne delia najcennejšie kovy na ZPH i MS. V posledných rokoch sa pridalo aj Rusko. Slovensko si v novembri 2019 vybojovalo premiérovú vstupenku do elitnej osmičky! Na MS 2021 v Ostrave sa určite „pobije“ aj o historicky prvú časť na zimnej paralympiáde 2022 v Pekingu. A ešte perlička – v jednom tíme s mužmi môžu hrať aj ženy…

Paraalpské lyžovanie

Vidieť zrakovo znevýhodnených lyžiarov, odkázaných iba na pokyny navádzača, alebo bez jednej nohy, rútiť sa obrovskou rýchlosťou dolu strmým svahom, je zážitok spojený so zimomriavkami. Slovenské lyžovanie dlho čakalo na paralympijské zlato, ale vo Vancouvri 2010 získalo rovno 6 najcennejších kovov! Rovnakú bilanciu sme zopakovali aj v Pjongčangu 2018. Top športovkyňou je Henrieta Farkašová, s deviatimi titulmi paralympijskej víťazky, ktorá bola v roku 2019 vyhlásená aj za Najlepšiu paralympioničku planéty! Úspešne jej sekundujú Jakub Krako, Miroslav Haraus a úplne nevidiaci Marek Kubačka.  

Curling na vozíku

Jeden z najmladších paralympijských športov sa vo svojej modifikácii pre zdravotne znevýhodnených športovcov (nezametá sa pred kameňmi) predstavil po prvýkrát na ZPH 2006 v Turíne. Málokto vtedy tušil, že sa v tomto pre Slovensko úplne netypickom športe presadia naši reprezentanti. Okrem toho, že sú už roky účastníkmi A kategórie MS, stihli už aj dve účasti na ZPH – v Soči 2014 aj Pjongčangu 2018. Mozgom tímu je skip Radoslav Ďuriš. A pozor – zatiaľ čo parahokej môžu hrať ženy, v curlerskom tímu je účasť aspoň jednej zástupkyne nežného pohlavia povinnosťou. Aktuálne je ňou Monika Kunkelová, v Soči štartovala aj Alena Kánová.

Paravolejbal

Slovensko má z tohto športu dve paralympijské medaily. V Atlante 1996 vybojovali stojaci muži striebro, o štyri roky neskôr v Sydney bronz. Vzápätí však riadiaci orgán svetového para športu vymazal túto disciplínu z programu paralympijských hier. Ponechal iba volejbal v sede, v ktorom nemá Slovensko zastúpenie. V posledných rokoch sa diskutuje o zaradení plážového volejbalu do programu hier. V tomto športe by sme opäť mali šancu nadviazať na predošlé obdobie s úspešnou trénerkou Helenou Hankovou a jej mužskými zverencami.

Paracyklistika

Paracyklistika zažila svoj paralympijský debut v roku 1984 na hrách v New Yorku, kde sa v cestných disciplínach predstavili športovci s mozgovou obrnou. Prvé slovenské zlato vybojoval v šprinte na 1 km v Sydney 2000 dnes už zosnulý Radovan Kaufman, zakladateľ kampane „Na kolesách proti rakovine“. Dnes pokračuje v jeho šľapajach fenomenálny Jozef Metelka, ktorý zbiera tituly na dráhe i na ceste. K slovenskej špičke patrí aj ďalší majster sveta Patrik Kuril či handbikerka Anna Oroszová.

Parataekwondo

Svetová federácia taekwondo začala vyvíjať disciplínu kyorugi (sparing) pre športovcov so zdravotným znevýhodnením v roku 2005. V roku 2009 sa konali prvé majstrovstvá sveta v Baku. Od roku 2013 pribudlo aj poomsae (bojové umelecké formy) ako súťaž pre všetky zdravotné znevýhodnenia. Športové odvetvie bolo prijaté za člena Medzinárodného paralympijského výboru (IPC) v roku 2015 a na PH má zažiť svoju premiéru v Tokiu. Slovensko už zaznamenalo niekoľko úspechov v mládežníckych kategóriách zásluhou Tomáša Mravca a Dominiky Kuchtovej.

Parastolný tenis

Podobne ako veľa ďalších športov to v paralympizme ťahá už od Ríma 1960. Štartujú v ňom všetky druhy telesných znevýhodnení, pričom športovci sú rozdelení na sediacich (vozičkári) a stojacich. Muži a ženy si merajú svoje sily v súťažiach jednotlivcov a tímov. Roky bol najúspešnejším paralympijským športom na Slovensku. Zlaté medaily vybojovali vozíčkari Alena Kánová a Ján Riapoš (dokonca štyrikrát), medzi stojacimi prvý Paralympionik desaťročia Ladislav Gáspár. Stálicou s viacerými cennými kovmi jeaj  ďalší stojaci hráč Richard Csejtey a z mladej vlny sa derie do popredia Boris Trávníček.

Paraveslovanie

Veslovanie bolo prvýkrát na programe hier v Pekingu 2008. Je otvorený pre ženy aj mužov a je rozdelený do štyroch kategórií. Vo všetkých kategóriách sa preteká na viac ako 1 000 m. Veslovanie je špecifické, kedže je to jeden z mála športov, kde je športové náčinie prispôsobené znevýhodneniu a nie naopak. V auguste oficiálne odštartoval v Piešťanoch aj projekt slovenského paraveslovania spustením prvého paraskifu na vodu. Krištof Kubala má dokonca šancu zabojovať o paralympijskú miestenku do Tokia.

VÝZVA JE UKONČENÁ – Ďakujeme, že ste sa zapojili!

Na Paráde máte každý rok možnosť stretnúť sa s mnohými úspešnými paralympionikmi a vyskúšať si rôzne športy. Keďže sme sa ale v roku 2020  nemohli na Kúpeľnom ostrove v Piešťanoch stretnúť osobne, športovali sme spoločne na diaľku 😊

Výzvu sme vyhlásili pre všetky deti a teenagerov do 21 rokov. Každý z nás má rád iný šport, má iné tempo a vyhovujú mu iné podmienky. Presne preto sme vymysleli túto výzvu, ktorá je flexibilná a mala jeden hlavný cieľ – motivovať k športu a pohybu.

Športová výzva Martina Franceho – Súťaž je ukončená – ďakujeme, že ste sa zapojili!

Pridaj sa k nášmu úspešnému paraalpskému lyžiarovi! Prijmi športovú výzvu Martina Franceho a ukáž nám svoj výkon!

Pozri si toto video a za rovnaký čas ako Martin urob čo najviac opakovaní (vzdialenosť medzi dvoma bodmi si stanov na 6 dlhých krokov).

Nahraj sa na video a zdieľaj na Facebooku a Instagrame s označením  @SlovenskyParalympijskyVybor #festivalparada, vyhrať môžeš parádne ceny!

Tešíme sa na tvoje video!

Športová výzva Michaela Balcovej – Súťaž je ukončená – ďakujeme, že ste sa zapojili!

Hoď na kôš 6x za sebou ako naša paralympijská víťazka Miška.

Pridaj na Facebook alebo Instagram video svojho výkonu, označ @SlovenskyParalympijskyVybor a #festivalparada a môžeš vyhrať parádne ceny!

3,2,1 … Zásah!